2020-01-17, penktadienis, 15:27.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:30, leidžiasi 16:24, dienos ilgumas 7:54.

TOP-10 agrarinių stereotipų

2017-08-18, paskelbė agroexpresas .lt
TOP-10 agrarinių stereotipų

Įvairūs straipsniai, reklaminiai klipai, televizijos laidos ir daugelis kitų informacinių šaltinių mūsų sąmonėje suformuoja vienos ar kitos šalies agrarinius stereotipus. Remiantis The Economist didžiausių žemės ūkio šalių analize, siūlome susipažinti su Top-10 žemės ūkio gigantų agrariniais stereotipais.

 

1. Budistai siekia nušvitimo, komunistai – visuotinos laimės, krikščionys nuodėmių atleidimo, o japonai augina ryžius.

 

Daugiausia ryžių pasaulyje augina Japonija ir Kinija. Žalioji arbata ir ryžiai –  pagrindinės Kinijos kultūros. Tačiau mažai kas žino, kad Kinija daug augina ir kviečių. Žaliosios arbatos, ryžių ir kviečių rinkoje Kinija užima taip vadinamas prizines vietas. Įdomus ir dar vienas faktas: JAV ir Kinijos psichologai išskyrė šioje šalyje du tipus žmonių – pietiečiai ir šiauriečiai. Jų mąstymo būdas skiriasi. Vieni linkę į kolektyvizmą, kiti – į individualizmą. Takoskyra tarp minėtų grupių – Jangdzės upė. Tyrimas parodė, kad pietiečiai nuo seno augina ryžius, kurie reikalauja kolektyvinio darbo, tuo tarpu šiauriečiai augina kviečius, kuriems kolektyvinio darbo nereikia. Kinija daugiausia pasaulyje užaugina bulvių ir daugiausia surenka medaus.

 

O štai japonai pasinėrę į ryžių auginimą. Tai daro beveik 78% šalies ūkių. Japonija pirmauja pasaulyje ir jūros produktų gamyboje. Šalyje veikia subalansuoti vandenyno, jūros ir pakrantės verslai, gėluose vandenyse intensyviai veisiamos žuvys.   

 

2. Puodelis arbatos – tai puodelis taikos

 

Kam nežinoma indiška arbata? Šiuolaikiniam žmogui atsisėsti su arbatos puodeliu ir kelioms minutėms atsipalaiduoti nuo pašėliško dienos ritmo – įprastas ritualas. Pagaliau Indija garsi įvairiais prieskoniais ir prieskoninėmis žolelėmis. Pagrindinė iš jų – juodieji pipirai. Populiaru čia auginti kardamonus, imbierus, gvazdikėlius, ciberžoles, pipirus čili. Indija laikoma stambia cukranendrių gamintoja. Pagrindinės plantacijos sutelktos Gango upės slėnyje. Indija išsiskiria ir puikiais drabužiais, pasiūtais iš natūralios medvilnės. Pagal tabako eksportą Indija užima trečią vietą pasaulyje, o bananų – antrą. Visų šalyje auginamų vaisių karaliumi vadinamas mango.

 

3. Trys JAV laukų karalienės

 

JAV garsi greito maisto restoranais. O jei pažvelgsime į laukus, pamatysime, kad amerikiečiai augina daug kukurūzų. Kukurūzai, galima sakyti, nacionalinė Amerikos kultūra, Vakarinėje šalies dalyje auginama dar nuo XIX amžiaus vidurio. Įkandin jų eina pašariniai grūdai, kurių derlingumas 4% lenkia kviečius. Pastaroji kultūra auginama beveik kiekvienoje šalyje, bet ne visur užima pirmaujančias pozicijas. JAV kviečiai vis dažniau lenktyniauja su kukurūzais. Daug kviečių prikuliama vakarinėje  Didžiosios lygumos dalyje. Kviečiai auginami dideliuose plotuose, kurie neretai siekia dešimtis tūkstančių hektarų. Na ir pagaliau trečioji laukų karalienė – soja. JAV dabar tenkina 60% pasaulinės rinkos paklausos. Šalyje taip pat auginami įvairūs vaisiai, tabakas, cukriniai runkeliai ir cukranendrės, medvilnė. JAV pasaulyje užima antrą vietą pagal medaus gamybą. Pagaminama beveik 300 medaus rūšių, kurį suneša afrikietiškos bitės. Amerikiečiai stengiasi auginti viską, kad patenkintų šalies poreikius. 

 

4. Kava – Brazilijos pasididžiavimas

 

Brazilija – pasaulinis kavos lyderis, kuris šios pozicijos neužleidžia jau pusantro amžiaus. Brazilijoje vyrauja kavos kultas. Net vaikas jums papasakos legendą apie tai, kaip kavos pupelės buvo atvežtos į šalį. Šiandien kai kurių kavos plantacijų savininkai atkreipė dėmesį į produkto kokybę, todėl pradėjo jį pardavinėti patys. Kad nereikėtų išgalvoti prekinio ženklo parduodamai kavai, kavai suteikiamas plantacijos pavadinimas. Plantacijose auginami įvairūs arabica kavos porūšiai. Brazilijoje daug surenkama kakavos, cukranendrių, sojos ir medvilnės.

 

5. Graži maža saulutė

 

Anksčiau Rusija vartojo sėmenų, kanapių ar importuotą alyvuogių aliejų. Tačiau vienu metu iš Amerikos buvo atvežtos saulėgrąžos, kurios taip čia prigijo, kad tapo bene pačia populiariausia šalies kultūra. Rusijoje saulėgrąžomis užsėti 7,6 mln. ha. Saulėgrąžoms į nugarą kvėpuoja bulvės. Rusija kartu su Indija užima antrą vietą pasaulyje bulvių gamyboje. JAV pagal bulvių auginimą užima pasaulyje ketvirtą vietą, nors bulvės Europą pasiekė būtent iš čia. Rusijoje daug auginama kviečių, rugių, miežių, avižų, grikių, sorų ir kukurūzų.

 

6. Su tamsiu alumi į šviesų rytojų

 

Vokietija – apynių ir miežių auginimo bei alaus gamybos lyderis. Minėtos kultūros auginamos Bavarijoje ir Hallertau. Didelius kiekius mielių gamina JAV ir Čekija. Pastaruoju metu į mielių rinką įsiveržė Kinija. Vokietija daug dėmesio skiria gyvulininkystei. Pajūrio, Alpių ir  Bavarijos plynaukščių drėgnos teritorijos idealiai tinka pieno ir mėsos gamybai. Alpių pievose sutelkta 35% visų Vokietijos melžiamų karvių. Pietvakarinė Vokietijos dalis tinka tabako ir daržovių auginimui. 

 

7. Gėlių karalystė ar sūrio šalis?

 

Gėlininkystė – viena iš labiausiai išvystytų Olandijos žemės ūkio šakų. Dėmesys čia sutelktas į svogūnines gėles: tulpes, kardelius, narcizus, lelijas, hiacintas. Gėlės po atviru dangumi užima 16,4 tūkst. ha. Šiltnamiuose auginamos gėlės, skirtos skynimui – chrizantemos, rožės, frezijos, gvazdikai. Vien tik tulpių Olandijoje auginama 800 rūšių, astrų – 250. Tikra gėlių karalystė įsikūrusi Harleme, kur XX a. buvo nusausintas jūros dugnas. Kartu su gėlininkyste šalyje vystoma pienininkystė. Iš pieno gaminami sūriai, sviestas, pieno milteliai ir sutirštintas pienas. Garsus Olandų sūris visgi neužima pirmaujančios pozicijos pasaulyje. Olandijos sūriai Europoje užima ketvirtą vietą, o sviestas – penktą. Olandija dar išsiskiria kanapių auginimu. Laisvai pardavinėjamos kanapės į šalį pritraukia daug turistų.

 

8. Prancūziškas vynas varžosi su prancūziškais sūriais

 

Prancūzijoje vynas – ne prabanga, o kasdieninio vartojimo produktas. Nė vienas vakarėlis neišsiverčia be butelio vyno. Kiekvienas prancūzas jums pasakys, kad jų šalyje gaminamas geriausias vynas. Šiandien Prancūzijoje vynuogynais užsodinti 900 tūkst. ha. Šalyje gaminama keliasdešimt tūkstančių pavadinimų vynų. Prestižiniams vynams priklauso Vin de Pays, kurie gaminami iš išskirtinių vynuogių rūšių, išaugintų griežtai apibrėžtoje teritorijoje. Prancūzija dar garsėja puikiais kepiniais ir sūriu. Prancūzija seniai vadinama sūrių šalimi. Jų priskaičiuojama daugybė rūšių – nuo 350 iki 400. 40 iš tų rūšių turi oficialų Appellation d’Origine Contrôlée (AOC) patvirtinimą. Tai reiškia, kad sūris buvo pagamintas tam tikroje geografinėje zonoje prisilaikant būtinų standartų. Oficialus AOC ženklas saugo produkciją nuo falsifikatų. Intensyviai šalyje veisiamos austrės. Iš grūdinių kultūrų daugiausia čia auginama kviečių. Beveik 30% kviečių derliaus gaunama  Šiaurės Prancūzijos lygumoje.

 

9. Jūros gėrybių gigantas

 

Norvegija užima antrą vietą pasaulyje pagal žvejybos rodiklius. Puiki norvegiška silkė sugaunama Alesund uosto rajone. Menkė gaudoma Finnmark pakrantės šiaurinėje dalyje ir Lofoteno fiorduose. Žvejyba ir su ja susiję verslai šiandien sudaro svarbią šalies ekonomikos dalį. Šalis yra didžiausia pasaulyje Atlantinių lašišų gamintoja. Žemės ūkyje išsiskiria pienininkystė, kuri duoda 80% visų žemės ūkio pajamų.

 

10. Neieškokite! Aš kasu bulves!

 

Baltarusijos žemės ūkis daug kuo būtų panašus į Rusijos ir Ukrainos jeigu ne didelis prieraišumas bulvėms. Nors šalis pagal bulvių gamybą pasaulyje užima tik devintą vietą, bet vienam gyventojui čia jos prikasama daugiausia. FAO teigimu, Baltarusija tik Lenkijai nusileidžia užsėtais kvietrugių plotais – kvietrugiais Baltarusijoje apsėta 516,6 tūkst. ha.

 

Tai toli gražu ne visi stereotipai, susiję su pasaulio žemės ūkiu.

 

Pranas Raščius

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai