2020-08-07, penktadienis, 17:49.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:41, leidžiasi 21:05, dienos ilgumas 15:23.

Raudonos spanguolių jūros Kanados vakaruose

2018-02-11, paskelbė agroexpresas .lt
Raudonos spanguolių  jūros Kanados vakaruose

Britų Kolumbija – provincija Kanados vakaruose, prie Ramiojo vandenyno. Būtent čia klęsti stambiauogių spanguolių plantacijos, kurios derliaus nuėmimo metu užliejamos vandeniu. Kanados stambiauogės spanguolės savo vaisiuose turi oro kameras, kurios leidžia uogoms neskęsti vandenyje, o plaukti paviršiumi. Ši jų savybė išnaudojama derliaus nuėmimo metu. Vandeniu užlieti spanguolių sodinukai lengvai padeda atsiskirti uogoms nuo krūmų – tereikia tik specialiu kombainu gerai suplakti vandenį, o po to uogas sustumti prie kranto ir surinkti.  

 

Stambiauogės spanguolės visame pasaulyje jau daugiau negu 100 metų auginamos didžiulėse plantacijose, įsteigti moksliniai institutai, užsiimantys tik šių augalų tyrimais ir naujų veislių kūrimu.

 

Lietuvos ūkininkai kol kas į šį verslą žiūri nepatikliai - mūsų šalyje gyvuoja vos du didesni spanguolynai. Daugelis lietuvių, paragavę amerikietiškųjų spanguolių (o jų yra sukurta jau per 200 veislių!), pareiškia, kad mūsų pelkėse augančios paprastosios spanguolės yra sultingesnės ir skanesnės. Tačiau cheminės uogų sudėties analizė rodo, kad amerikietiškoji spanguolė niekuo nenusileidžia mūsiškei, o antocianinų - vienų vertingiausių medžiagų spanguolės uogose - turi netgi daugiau. Gal tik kiek mažesnis rūgščių ir vandens kiekis amerikietiškosiose spanguolėse lemia, kad jos atrodo mažiau sultingos.

 

Amerikietiškųjų spanguolių plantacinio auginimo verslo sėkmę JAV ir Kanadoje, o vėliau ir kitose pasaulio šalyse lėmė ne tik jų uogų maistinė vertė bei galimybė jas plačiai panaudoti medicinos, farmacijos, kosmetikos pramonėje, bet ir tai, kad jų auginimo ir uogų nurinkimo darbus galima mechanizuoti.

 

Tai ypač svarbu didelėse pramoninėse plantacijose, kur vidutinis uogų derlius iš hektaro auginant pačias naujausias veisles siekia 35-40 tonų.

 

Apie plantacinį amerikietiškųjų (stambiauogių) spanguolių auginimą Lietuvoje pradėta šnekėti ir rašyti daugiau kaip prieš 30 metų. Lietuvos MA Botanikos instituto (dabartinio GTC Botanikos instituto), o vėliau ir Lietuvos miškų ūkio mokslinio tyrimo instituto (dabartinio LAMMC Miškų instituto) mokslininkai pradėjo tirti šias uogas ir bandyti jas auginti Lietuvoje. Miškų tyrimo instituto mokslininkų iniciatyva 1990 m. šalia Kauno buvo įrengta 2 ha dydžio bandomoji amerikietiškųjų spanguolių pramoninio auginimo plantacija. Deja, dėl įvairių biurokratinių priežasčių ir prasidėjusių permainų Lietuvai atgaunant nepriklausomybę, mokslininkų pastangos tapo nebereikalingos, plantacija sunyko.

 

Tuo pačiu metu dalis Lietuvos ūkininkų ir netgi stambių įmonių bandė įrengti spanguolių plantacijas. Nedaug kam pavyko, nes patys ūkininkai dar neturėjo patirties ir pakankamai lėšų, nebuvo jokios valstybės paramos, dažnokai pro pirštus buvo žiūrima į mokslininkų patarimus ir rekomendacijas. Visa tai lėmė, kad šiandien Lietuvoje turime tik dvi nedideles spanguolių plantacijas - šalia Kauno ir Plungės. Jų savininkai - labai darbštūs, iniciatyvūs ir atkaklūs žmones, bet ir jiems nepavyko išvengti daugelio plantacijų įrengimo ir eksploatavimo klaidų.

 

Latviai toli mus aplenkė ir šiuo metu jau turi per 100 ha derančių pramoninių spanguolynų. Pramoniniai spanguolynai sėkmingai dera Baltarusijoje. Lenkijoje kol kas spanguolių plantacijų nėra, bet juntamas didžiulis susidomėjimas šia ūkio šaka, tad visai realu, kad artimiausiu laiku jie jau turės spanguolių plantacijų. Neturėtų snausti ir Lietuvos ūkininkai. Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sode jau daugiau negu 15 metų vykdomi moksliniai stambiauogių spanguolių veislių agrobiologinio, biocheminio įvertinimo darbai.

 

Apie stambiauogių spanguolių pramoninių plantacijų įrengimą galima surasti daug vertingos medžiagos knygelėje „Stambiauogių spanguolių pramoninių plantacijų įrengimas“. Knygelėje pateikiamos rekomendacijos ūkininkams, kaip įrengti modernią stambiauogių spanguolių plantaciją. Pateikiama informacija apie stambiauogių spanguolių biologines savybes bei uogų maistinę vertę. Detaliai aprašomi skirtingų tipų spanguolių plantacijų plotų parinkimo, įrengimo etapai ir atliekami priežiūros darbai. Aprašyti spanguolių dauginimo būdai ir išnagrinėtos uogynų įveisimo technologijos.

Ją galite atsisiųsti čia.

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai