2020-10-21, trečiadienis, 18:44.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:01, leidžiasi 18:03, dienos ilgumas 10:2.

Piktžolių siaubu tampa robotai-kultivatoriai

2018-03-02, paskelbė agroexpresas .lt
Piktžolių siaubu tampa robotai-kultivatoriai

„Robotų kultivatorių populiarumas, ypač  auginant  specialias kultūras – salotas, brokolius, pomidorus ir svogūnus, auga dėl gyvenimiškos būtinybės,“  – sako Kalifornijos universiteto Davise specialistas Stephenas Fennimore.  

 

Tokios technikos būtinybę išprovokavo dvi priežastys. Pirma, nėra tinkamų ir ekologiškai saugių herbicidų šioms kultūroms, o antra – rankų darbas, pavyzdžiui, piktžolių išravėjimas iš minėtų kultūrų, brangiai kainuoja. Mat nesant tinkamų pesticidų žemės ūkio produkcijos gamintojai šiems darbams atlikti priversti samdyti žmones, kuriems už piktžolių išravėjimą 0,5 ha plote reikia mokėti nuo 150 iki 300 dolerių.  Kita vertus, rankinis ravėjimas yra lėtas darbo procesas.

 

„Aš tobulinu šiuos robotus jau dešimt metų ir matau, kad ši technologija kasmet kelia vis didesnį komercinį susidomėjimą“,  – sako Stephenas Fennimore.

 

Stephenas Fennimore su universiteto mokslininkais ir žemės ūkio mašinų gamintojais kuria ir testuoja robotus-kultivatorius. Šie robotai naudoja miniatiūrinius peilius, kurie nupjauna piktžoles nepadarydami žalos kultūroms. Ir nors ši technologija dar turi trūkumų, tačiau kasmet ji tampa vis patikimesnė.

 

Robotas-kultivatorius užprogramuotas taip, kad augalus atskirtų nuo dirvos. Vienok kol kas jiems sunku atskirti piktžoles nuo žemės ūkio kultūrų. Kai kurioms kompanijoms, tiesa, pavyko sukurti programas, kurios robotams-kultivatoriams leidžia gana tiksliai atskirti salotas nuo piktžolių.

 

„Kol kas darbui paruošta pirmoji šių robotų versija, bet yra puikios galimybės paruošti kur kas tobulesnę antrąją versiją, – sako Stephenas Fennimore ir priduria: – Kad robotas-kultivatorius geriau atpažintų piktžoles, reikia tvarkos, t.y. žemdirbiai privalo sodinti kultūras į tiesias ir  švarias vagas, vienodais tarpais,  nes robotai nemėgsta netvarkos.

 

Šiuo metu robotizuoti kultivatoriai JAV rinkoje kainuoja nuo 120 iki 175 tūks. dolerių. Vieniems tai puiki investicija į ūkio pažangą, kiti gi galvoja, kad ši technologija kol kas pernelyg brangi, todėl laukia kol ji atpigs ir dar labiau patobulės.

 

Darbo jėgos trūkumas ir brangumas jau kuris laikas verčia šią technologiją naudoti ir europiečius.

 

ScienceDaily

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai