2020-10-21, trečiadienis, 19:58.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:01, leidžiasi 18:03, dienos ilgumas 10:2.

Penkerių metų eksperimentas parodė įvairių mulčios rūšių poveikį derliui. Rezultatas nevienareikšmis

2018-05-22, paskelbė agroexpresas .lt
Penkerių metų eksperimentas parodė įvairių mulčios rūšių poveikį derliui. Rezultatas nevienareikšmis

Kaip pagerinti dirvožemio kokybę ir padidinti vandens kiekį jame nenaudojant drėkinimo? Naujojo tyrimo rezultatai rodo, kad lauką geriausia padengti šiaudų sluoksniu. Plastikinė plėvelė nors ir padidina derlių, tačiau sumažina dirvožemio gebėjimą sugerti anglies dioksidą.

 

Kinijos ūkininkai iš Loesso plynaukštės dešimtmečius naudoja plastiką ir šiaudus kaip dirvožemio dangą arba kultūrų mulčią. Didžioji dalis žemės čia yra sausa, o vyraujanti kultūra – kukurūzai. Augalai priklauso tik nuo sezoninių kritulių. Sausas laikas plynaukštėje sumažina augalų augimą, o tuo pačiu ir derlių. Taigi siekiant išsaugoti dirvožemio drėgmę ir šilumą,  naudojamos dvi mulčio rūšys –  nebrangios ir lengvai prieinamos.

 

Anksčiau mokslininkai nekreipė didelio dėmesio į mulčio poveikį dirvožemiui

 

Nors mulčias naudojamas nuo 1970-ųjų, „moksliniai tyrimai dėl mulčiavimo poveikio dirvožemio kokybei ir anglies dioksido kaupimui jame nebuvo atlikti“, – sako JAV žemės ūkio departamento žemės ūkio tyrimų laboratorijos pedagogas Upendra M. Sanjou.

 

 

Siekdami ištirti mulčiavimo poveikį, mokslininkai penkerius metus vykdė eksperimentą, kur jie lygino mulčiavimo šiaudais, plastiku  ir lauko be mulčio rezultatus. Gegužės mėnesį jie kukurūzų laukus padengdavo mulčiu, o spalio - mulčią surinkdavo. Kiekvieno sezono pabaigoje buvo imamas dirvos mėginys, kad būtų ištirtas anglies kiekis jame. Mokslininkai taipogi lygino derlingumą atskiruose žemės plotuose.  

 

Plastikas pralaimėjo

 

Naudojant mulčiavimui plastiką, kukurūzų derlius buvo didžiausias: jis buvo didesnis 21-25% už nemulčiuotoje dirvoje išaugintus kukurūzus. Šiaudais mulčiuotoje žemėje kukurūzų derlius buvo didesnis tik  5%, lyginant su nemulčiuotoje dirvoje augusiais. Iš kur toks derlingumo skirtumas?  Pasirodo, šiaudai turi daug anglies, todėl mikroorganizmai siekdami subalansuoti racioną ima iš dirvos laisvą azotą. Šis procesas mažina azoto – pagrindinės maistinės medžiagos augalams – kiekį dirvožemyje  ir tuo pačiu didina kukurūzų derlių.  .  

 

Tačiau mulčiavimas šiaudais pasižymi kita labai svarbia ypatybe – šiaudais mulčiuoti plotai turėjo didesnį organinės anglies kiekį. Anglimi turtingas dirvožemis geriau pašalina į orą išmetamas šiltnamio efektą sukeliančias dujas. Kita vertus, daugiau anglies dioksido turintys dirvožemiai turi daugiau ir maistinių medžiagų.

 

Eksperimentiniuose plotuose, kurie buvo mulčiuoti plastiku, papildoma drėgmė didino mikrobų aktyvumą. „Ištroškę“ mikrobai papildomai naudojo organinę dirvožemio dalį, paversdami ją anglies dioksidu. O tai mažino dirvos gebėjimą įsisavinti anglies dioksidą iš atmosferos.

 

Užterštam Kinijos orui dirvožemio sugebėjimas iš atmosferos „sugerti“ anglies dioksidą – labai patrauklus problemos sprendimo būdas. Šalies fermeriai gali iš vyriausybės net uždirbti papildomų lėšų savo ūkiui, jei sugeba pagerinti dirvos galimybes daugiau iš atmosferos sugerti anglies dioksido. Beje, ši problema aktuali ne tik Kinijai, bet ir visam pasauliui.

 

Paruošta pagal  ScienceDaily

 

SKAITYKITE

 

 

Pasaulinė sėklų saugykla saugo nuo sunaikinimo planetos žemės ūkio kultūras

Fotoekskursija po didžiausią pasaulyje marichuanos auginimo ūkį

Vokietijos pilietis Willy Martins augina Kryme dygminus ir spaudžia iš jų aliejų

Moliūgai su Frankenšteino veidu

Izraelio mokslininkai bando išvesti pomidorų rūšį, kuri išaugintų derlių beveik be vandens

Ar taps Latvija spanguolių šalimi?

Pomidorų medis Sprut F1

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai