2020-08-07, penktadienis, 18:32.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:41, leidžiasi 21:05, dienos ilgumas 15:23.

Olandija: kaip ši maža šalis maitina pasaulį

2018-01-27, paskelbė agroexpresas .lt
Olandija: kaip ši maža šalis maitina pasaulį

Jei į Olandiją pažvelgtume iš paukščio skrydžio, pamatytume, kad šalis niekuo nesiskiria nuo tų šalių, kurios intensyviai gamina maisto produktus – visur plyti arba miestai, arba dirbama žemė. Pagrindiniuose Olandijos žemės ūkio regionuose visi laukai, šiltnamiai ir kiaulių kompleksai išsidėstę netoli perdirbimo įmonių ir šiuolaikinių miestų. Daugiau nei pusė šalies teritorijos naudojama žemdirbystei ir sodininkystei.

 

Olandijos laukuose galima pamatyti neįprastas konstrukcijas, primenančias gigantiškus veidrodžius, kurie dienos metu žvilga prieš saulę, o naktį išskiria keistą šviesą šiltnamių viduje. Beje, šiltnamių plotai neretai čia užima net 70 ha.

 

Šiltnamių dėka šalis, esanti ne taip jau toli nuo Poliarinio rato, tapo pomidorų tiekimo pasaulyje lydere. Be to ji laikoma geriausiu bulvių ir svogūnų tiekėju. Antrą vietą pasaulyje užima vaisių rinkoje. Iš šios šalies pasaulinė rinka gauna daugiau nei trečdalį vaisių sėklų.

   

Už žemės ūkio pasiekimus šalis dėkinga Vageningeno universitetui, kuris vadinamas geriausiu pasaulyje agropramoniniu moksliniu institutu. Šis universitetas – kertinis eksperimentinio Maisto slėnio (Food Valley) akmuo.

 

Olandijos žemės ūkis ateitį mato ne tiek didelių korporacijų bendradarbiavime, kiek  tūkstančiuose šeimos ūkių.  Vienas toks ūkis priklauso Diužvestižn šeimai. Gigantiškame šiltnamių komplekse pomidorai kybo tarsi ant vynmedžių, o jų šaknys sminga ne į žemę, bet į specialius bazalto ir kreidos plaušus.  Čia auginama apie 15 skirtingų pomidorų veislių. 2015 metais tarptautinė žemės ūkio ir pramonės ekspertų komisija šį šiltnamių ūkį pripažino pačiu pažangiausiu pasaulyje. Ūkis buvo įkurtas prieš 70 metų. 2004 metais šeima nusprendė ūkį modernizuoti taip, kad jis pats galėtų apsirūpinti reikalingais resursais. Šiandien šiltnamiai patys pasigamina reikiamą energiją, trąšas ir netgi pakavimo medžiagas, kurios reikalingos derliaus pardavimui. Visus metus ūkyje palaikoma optimali temperatūra  –  šiluma gaunama iš geoterminių šaltinių, kurie glūdi po daugiau nei pusę Olandijos.  Laistymui naudojamas tik lietaus vanduo. Jei atviram laukui palaistyti reikia, tarkim, 60 litrų vandens, tai šiltnamiuose tokiam plotui palaistyti pakanka 15 litrų. Kasmet pomidorai auginami iš naujų sėklų, o seni stiebai perdirbami į dėžes derliui sudėti. Su kenkėjais čia kovojama natūraliomis priemonėmis  –  pasitelkiami į pagalbą fitozeliozės (Phytoseiulus persimilis) vabzdžiai, kurie naikina kenkėjus ir yra visiškai nepavojingi pomidorams.

 

Panašius kovos su kenkėjais metodus taiko ir didelės olandų kompanijos. Prieš pusę amžiaus vietos fermeris Jan Coppert augino agurkus ir su kenkėjais kovojo, pasitelkęs į pagalbą įvairius chemikalus. Tačiau paaiškėjus, kad fermeris yra alergiškas chemikalams, buvo pradėta ieškoti kitų kovos būdų – Jan Coppert  atkreipė dėmesį į vorus ir kitus vabzdžius. Šiandien kompanijaKoppert Biological Systems – kovos su kenkėjais biologinėmis priemonėmis pasaulinis lyderis. Kompanijoje dirba 1330 darbuotojų 26 pasaulio šalyse. Kovai su kenkėjais kompanija siūlo įvairių lervų paketus, iš kurių išauga „kovotojai“ su ligų sukėlėjais. Kompanijos klientai gali nusipirkti butelį fitoziulių, kurios naikina augalines erkutes.

 

Sėklos, kurios gali įveikti badą

 

Olandija garsėja sėklomis, kurių 2016 metais išaugino ir pardavė už 1,7 milijardo dolerių. Šalis visiškai į rinką netiekia genetiškai modifikuotų sėklų. Užtat rinkai siūlomos, pavyzdžiui, daržovių sėklos, sugebančios pačios apsiginti nuo pagrindinių kenkėjų. Neatsitiktinai iš aukštų technologijų Rijk Zwaan šiltnamių už 0,5 dolerio nupirktos pomidorų sėklos gaunamas 68 kg. derlius. Olandai stengiasi sėklomis aprūpinti ne tik savo ūkius, bet ir besivystančias šalis.  

 

Rijk Zwaan šiltnamių ūkio atstovas teigia, kad nebrangūs plastikiniai šiltnamiai gali tris kartus pakelti grūdinių kultūrų derlingumą. Prie aukšto derlingumo prisideda ta aplinkybė, kad šiltnamiuose augančios kultūros yra mažiau priklausomos nuo sausrų ir kenkėjų atakų. 

 

Nuo 2008 metų Rijk Zwaan vykdo žemės ūkio programą Tanzanijoje šalia Kilimandžaro kalno esančiame eksperimentiniame lauke.  Čia išaugintos sėklos testuojamos Olandijoje. Bendrus projektus kompanija vykdo Kenijoje, Peru ir Gvatemaloje.

 

Bado problema jaudina daugelį olandų mokslininkų, nes kažkada jų šalis taipogi skaudžiai susidūrė su šia šmėkla. Paskutiniais Antrojo pasaulinio karo metais okupuotose Olandijos teritorijose iš bado mirė apie 20 tūkst. žmonių. Neatsitktinai praėjus keliems dešimtmečiams nusipelnęs  profesorius Rudy Rabbinj Vageningeno universitetą pavertė iškiliausiu universitetu pasaulyje.

 

Rytų Afrikos riftiniame slėnyje už 6000 kilometrų nuo Vageningeno dirba olandų agropramoninės kompanijos  SoilCares atstovai, kurie nedidelio prietaiso dėka analizuoja dirvožemio sudėtį, organinę materiją ir kitus elementus, o po to siunčia į Olandiją. Po dešimties minučių ateina detalus atsakymas, kokių trąšų ir maistingų medžiagų reikia būtent šiam lauko plotui. Analizė kainuoja vos kelis dolerius, o nauda fermeriui – neįkainuojama. Šiandien tik penki procentai visų pasaulio ūkių turi galimybę  naudotis tokia analize. Olandijos kompanijos padėtį planuoja ištaisyti. 

 

fakty.ictv.

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai