2019-02-17, sekmadienis, 15:52.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 07:35, leidžiasi 17:28, dienos ilgumas 9:52.

Ne kiekviena laistymo sistema pasižymi efektyvumu

2017-12-07, paskelbė agroexpresas .lt
Ne kiekviena laistymo sistema pasižymi efektyvumu

Kai vandens lygis Ogalalos (JAV) rezervuare nukrenta, Vakarų Teksaso fermeriai stengiasi iš kiekvieno vandens lašo išspausti maksimumą. Tuo tikslu Teksaso vandens taupymo aljansas (TAWC) bendradarbiaudamas su pramonės atstovais ir Teksaso technikos universitetu nuo 2004 metų atlieka seriją  tyrimų.

 

Texas Panhandle fermeris ir kartu TAWCdirektorių tarybos pirmininkas Glen Schur neseniai atskleidė drėkinimo sistemų tyrimų rezultatus. Tris metus (2011-2013) buvo tiriamos ir lyginamos dvi drėkinimo sistemos:  LESA – purškimo sistema ir LEPA – tikslaus laistymo. Buvo laistoma auganti medvilnė. Kiekviena drėkinimo sistema vandenį įterpdavo dviejų metrų skersmens  plote.

 

Bandymų metu nustatyta, kad į vieną ir kitą sistemą paduodant vienodą kiekį vandens, sistema LEPA geriau vandeniu aprūpindavo augalus ir užtikrindavo žymiai didesnį derlių. Kasmet grynas pelnas daugiau nei du kartus viršydavo LESA sistemos rodiklius. Laistant medvilnę LEPA sistema grynas pelnas iš 0,5 ha siekdavo 177-184 JAV dolerių, o LESA – tik 60-72.

 

Vėliau mokslininkai atliko dar vieną drėkinimo sistemų palyginimo eksperimentą. Buvo lyginama  drėkinimo sistema LEPA (100 ir 200 cm skersmens) su žemo dreifo purkštukus turinčia drėkinimo sistema (LDN),   labai tikslia lašinimo principu veikiančia sistema (PMDI) ir LESA (turinčia didesnį nei 200 cm skersmenį). Visos sistemos buvo bandomos vienodo tipo dirvožemyje ir buvo sureguliuotos taip, kad paduotų vienodą kiekį vandens.

 

 

AquaSpy agronomas David Sloan sako, kad gauti duomenys rodo ženklų skirtumą tarp skirtingų laistymo sistemų.  Ypač kai kalbama apie vandens įterpimą į augalo šaknų zoną. LEPA sistema (100 cm) užtikrindavo gilų ir tolygų drėkinimą kiekvienoje eilėje. 200 cm skersmenį  turinti sistema LEPA giliam laistymui naudojo dvigubai daugiau vandens, o pats laistymas nepasižymėjo tolygumu, užtat kai kurios augalų eilės galėjo susidurti su sausrospadariniais. PMDI sistema užtikrino gilų ir tolygų laistymą kaip ir sistema LDN.

 

2016 metais didžiausias sorgo derlius buvo gautas laistant  PMDI sistema – 3205 kg iš 0,5 ha. Šiek tiek mažesnis derlius gautas laistant sistema LEPA (200 cm) – 3190 kg iš 0,5 ha. Dar mažesnis derlius gautas naudojantis sistema LEPA (100 cm). Na o mažiausias derlius užfiksuotas tame lauke, kur laistymui buvo naudojama LESA sistema. Analogiški bandymai su medvilninėmis kultūromis parodė šiek tiek kitokius rezultatus.  Čia LESA laistymo sistemos užtikrino didžiausią derlių – 680 kg iš 0,5 ha, PDMI – 644 kg, LEPA (200 cm) ir LDN (200 cm) – mažiausią.   

 

Paruošta pagal TheWired medžiagą

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai