2020-08-07, penktadienis, 18:49.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:41, leidžiasi 21:05, dienos ilgumas 15:23.

Naujos ūkininkavimo formos

2017-10-15, paskelbė agroexpresas .lt
Naujos ūkininkavimo formos

Japonijos salotų perdirbimo fabrikas Spread šiais metais pradės statyti pilnai automatizuotą salotų auginimo fermą. Projekto vertė – 16,5 milijonų dolerių. Pastatytoje fermoje kiekvieną parą bus išauginama 30 000 salotinių augalų. Ferma pradės veikti 2017 metais. Po penkių metų planuojamas pajėgumas – 500 000 vienetų per parą. Ferma bus pilnai automatizuota, žmonėms liks tik stebėti procesus. 

 

Spread turi sukaupusi ilgametę patirtį, auginant salotas uždarose vertikaliose sistemose su dirbtiniu apšvietimu. Tačiau naujas projektas  panašaus profilio fabrikus pakels į naujas aukštumas. Specialūs kranai čia paduos sėklas robotams, kurie jas sodins į reikiamus vazonus. Užaugusias salotas robotai nuskins ir pristatys į pakavimo salę. Visas augimo procesas bus kontroliuojamas automatikos. Net klimato patalpose kontrolė bus prižiūrima specialių automatų. Nors investicijos į įrengimus ir didelės, bet pilna salotų auginimo automatizacija leis sutaupyti 50% išlaidų, kurios būtų skirtos darbo jėgos apmokėjimui. Kompanija šiandien augina 20 000 salotinių augalų per parą ir pristato juos į 2000 Japonijos parduotuvių su prekiniu ženklu Vege-tus. Spread parduoda salotas tokia pat kaina kaip ir vietiniai fermeriai. Pasak kompanijos atstovų, jų salotos niekuo nesiskiria nuo tų, kurios išauginamos po atviru dangumi. 

 

 

Kinijoje skatinamas kolektyvinis ūkininkavimas mieste, pritaikant tam tikslui apleistus pramoninius objektus.  Daugiausia pasaulyje gyventojų turinti šalis tokiu būdu bando bent iš dalies pagerinti apsirūpinimo maistu problemą. Tokiuose ūkiuose klęsti daržovių švediško tipo stalai. Kita vertus, ši idėja leidžia kūrybiškai išnaudoti miestų erdvę, ypač tose vietose, kur anksčiau veikė pramonės objektai. Dabar čia žemė prikeliama naujam gyvenimui. Kolektyvinio ūkininkavimo dalyviams organizuojami festivaliai ir kiti renginiai, kurie tiek pačius dalyvius, tiek renginių svečius supažindina su daržovių sėjimo metodika, moko teisingai įvertinti užauginto derliaus skonį bei supažindina su rinkos pagrindais. Ūkininkavimo mieste idėja apima ir daržovių auginimą ant pastatų stogų. 

 

Pramoniniame pietrytinės Čikagos rajone buvusioje alaus darykloje kuriamas vertikalus nulinės energijos žemdirbystės ūkis, kuriame bus auginamos daržovės, grybai. Čia įsikurs žuvų auginimo ūkis, iš išaugintų produktų bus gaminama arbata ir alus, veiks komercinė virtuvė bei mokslinių tyrimų ir švietimo centras. Maisto fabrikas sukurs 125 naujas ekologiško darbo vietas. Iš gamybos atliekų bus gaminama elektra ir šiluma. 

 

Naujajame Džersyje (JAV) statomas didžiausias pasaulyje uždarų patalpų vertikalus daržovių ūkis, kurį valdys miesto žemės ūkio bendrovė AeroFarms. Inovatyvus ūkis naudos aeroponikos technologiją, t.y. daržovės augs ne dirvožemyje, bet augalus apipurškiant maistinių medžiagų tirpalo rūku. Stebėjimo įranga reguliuos augalams reikalingo anglies dvideginio kiekį, LED apšvietimo intensyvumą bei spalvų bangas. 

 

 

Sukurti kažką gražaus ir vertingo iš nieko tikrai yra įmanoma. Tai įrodė viena Kanados ne pelno siekianti organizacija: „Sole Food Street Farms“ pertvarkė seniai apleistos degalinės teritoriją į didžiausią miesto daržą visame Šiaurės Amerikos žemyne. „Sole Food Street Farms“ paverčia neužimtus, nenaudingus miesto plotus į erdves, kuriose auginami maisto produktai ir kurios užtikrina pragyvenimo šaltinį labiausiai pažeidžiamiems Vankuverio, įsikūrusio Kanados vakarų pakrantėje, bendruomenės nariams.„Sole Food“ daržo teritorijoje anksčiau buvo įsikūrusi „Petro-Canada“ degalinė. Rytinė Vankuverio dalis, kur vykdomas šis projektas, yra įvardijama kaip vargingiausias rajonas visoje Kanadoje.Organizacija tikisi naujoje erdvėje ir dar trijuose panašiuose miesto daržuose per metus užauginti 60 tonų šviežių vaisių ir daržovių.„Sole Food“ tikslas yra ne tik aprūpinti aukštos kokybės produkcija vietinius ūkininkų turgelius ir restoranus. Organizacija siekia įdarbinti žmones, kuriems ypač reikia pagalbos – miesto daržuose dirba bandantys išbristi iš priklausomybės narkotikams ar alkoholiui liūno, anksčiau sirgę psichinėmis ligomis. Tokie žmonės dažnai turi mažai ūkininkavimo patirties, tačiau tokia veikla daugeliui jų padeda sėkmingai pradėti gyvenimą iš naujo. 

 

 

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai