2020-08-07, penktadienis, 18:26.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:41, leidžiasi 21:05, dienos ilgumas 15:23.

Naujo tipo šiltnamių ūkiai

2017-10-29, paskelbė agroexpresas .lt
Naujo tipo šiltnamių ūkiai

Australijoje pradėjo veikti pirmas pasaulyje šiltnamių kompleksas, naudojantis jūros vandenį ir saulės energiją. Šiltnamių ūkis yra Pietų Australijoje ir per metus išaugina 17 tūstančių tonų pomidorų. Projektą Sundrop šešis metus kūrė tarptautinė mokslininkų grupė. Pirmas eksperimentinis šiltnamis buvo pastatytas dar 2010 metais. O 2014 metais 20 ha teritorijoje prasidėjo viso komplekso statybos darbai.

 

Šiandien šiltnamių komplekse pasodinta 180 tūkst. pomidorų krūmų. Vietoj substrato naudojamas kokoso pluoštas. Reikalingą energiją čia tiekia nuosava saulės elektrinė. Pagrindinis jos elementas – 115 metrų aukščio saulės energijos koncentratoriaus bokštas, kuriame atsispindi saulės spinduliai iš 23 tūkst. žemėje išdėstytų veidrodžių. Koncentratorius gamina garus, elektrą ir gėlą vandenį.

 

Saulėtą dieną elektrinė generuoja 39 MW galingumo elektros energiją. Antra įdomi projekto detalė – jūros vandens iš Spencerio įlankos nugėlinimas ir panaudojimas ūkinei veiklai. Vanduo iš įlankos du kilometrus pumpuojamas vamzdžiais iki šiltnamių komplekso, o po to kaitinamas ir garų veikiamas nugėlinamas. Siekiant konstrukcijos paprastumo, komplekso statytojai atsisakė tiesioginio vandens šildymo saulės spinduliais. Tad pirmiausia saulės elektrinė pagamina elektrą, o tik paskui yra naudojama vandens distiliavimui.

 

Kompanija Sundrop mano, kad toks šiltnamių kompleksas aktualus šalims, kurios turi prastus dirvožemius, bet daug saulėtų dienų. Analogiškus šiltnamių kompleksus kompanija nūnai stato Portugalijoje ir JAV Tenesio valstijoje. Kitos kompanijos panašius projektus vysto Katare, Omane ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tokių kompleksų statyba lyginant su įprastiniais šiltnamiais ganėtinai brangi – siekia iki 200 mln. dolerių. Tačiau manoma, kad investicijos atsipirks, nes jų eksploatacija pigesnė. Be to čia nereikės naudoti brangių augalų apsaugos priemonių. Tradicinius kenkėjus efektyviai naikina dykumų klimato ir dezinfekavimo savybėmis pasižyminčio jūros oro derinys.        

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai