2019-05-20, pirmadienis, 23:30.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:04, leidžiasi 21:24, dienos ilgumas 16:20.

Meksika pasiruošusi pirkti daugiau kukurūzų iš Brazilijos ir tokiu būdu ignoruoti amerikiečių fermerius

2018-03-05, paskelbė agroexpresas .lt
Meksika pasiruošusi pirkti daugiau kukurūzų iš Brazilijos ir tokiu būdu ignoruoti amerikiečių fermerius

Šiemet Meksika ruošiasi iš Brazilijos nupirkti didelį kiekį kukurūzų ir tokiu būdu dar labiau pabloginti amerikiečių fermerių, kurie jau ir taip turi problemų dėl žemų Pietų Amerikos grūdų kainų, padėtį.  

 

JAV fermeriai, maisto produktų ir grūdų pardavėjai  sugaišo nemažai laiko, bandydami išsaugoti prekybinius ryšius, jei būtų nutraukta trišalė sutartis, kurią dar 1992 metais gruodžio 12 d. pasirašė JAV, Kanados ir Meksikos vyriausybė. Trišalis blokas sėkmingai veikė iki JAV prezidento D.Trumpo administracija nenusprendė peržiūrėti šios sutarties.  JAV prezidento administracijos oponentai tikisi išsaugoti 19 mlrd. dolerių pajamas, kurias fermeriai gaudavo Meksikai parduodami įvairią žemės ūkio produkciją – pradedant kukurūzais  bei sojos pupelėmis ir baigiant pienu bei paukštiena.

 

Nepaisant visų šių pastangų, Meksika vis daugiau nuperka Pietų Amerikoje išaugintų kukurūzų. Praėjusiais metais Meksika iš Brazilijos importavo 583 000 metrinių tonų kukurūzų, o tai reiškia, kad importo apimtys iš šios šalies padidėjo net 970 proc. Toks didelis importo šuolis užfiksuotas per paskutinius praėjusių metų keturis mėnesius. Analitikai teigia, kad tai susiję JAV prezidento Donaldo Trumpo ketinimais nutraukti Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutartį (NAFTA).

 

Meksikos ekonomikos ministras Ildefonso Guajardo dar praėjusiais metais savo šalies grūdų supirkėjus paragino išstudijuoti Brazilijos kukurūzų rinką, ir pasiruošti tam atvejui, jei Vašingtonas atsisakys Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutarties.

 

Po šių žvalgybų Meksikos kompanijos nupirko didelius kiekius Brazilijos kukurūzų ir net pažymėjo, kad už juos sumokėjo mažesnę kainą nei JAV pardavėjams. Meksikos grūdų kompanijų atstovai Reuters žurnalistams atskleidė, kad Brazilijos kukurūzus jie būtų pirkę net ir tuo atveju, jei jie būtų brangesni už amerikiečių.

 

„Mes nusipirkome iš Brazilijos dėl dviejų priežasčių, - sakė „Grupo Gramosa“ komercijos direktorius Edmundas Miranda. – Pirma, todėl, kad produkcija buvo konkurencinga, o antra – norėjome pažiūrėti, kiek naudinga būtų pirkti kukurūzus iš Brazilijos ar Argentinos, jei būtų peržiūrėta Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutartis.

 

Anksčiau „Grupo Gramosa“ ir jos konkurentas šalies viduje Comercializadora Portimex nepirkdavo Brazilijoje kukurūzų. Tačiau pernai rugsėjo-gruodžio mėnesiais šios kompanijos importavo iš Brazilijos 260 000 metrinių tonų už 44 mln. dolerių. Tiesa, JAV kukurūzų eksportas į Meksiką taipogi padidėjo, nes pernykštės sausros Meksikoje labai sumenkino vietoje išaugintą derlių.

 

Pasak JAV žemės ūkio ministerijos, Meksika perka kur kas daugiau kukurūzų Šiaurės Amerikoje nei Brazilijoje. Vien praėjusiais metais nupirko 14,7 mln. tonų. Tačiau padėtis gali labai greitai pasikeisti. Juolab, kad Brazilija ir toliau didina kukurūzų pardavimus Meksikos rinkoje.  Meksikos vyriausybės teigimu, šių metų sausio mėnesį iš Brazilijos jau  nupirkta 100 000 metrinių tonų kukurūzų.

 

Tuo tarpu JAV žemės ūkio ministras Sonny Perdue sako, kad ypatingos grėsmės iš Brazilijos kukurūzų augintojų ir eksportuotojų jis nemato, nes JAV kukurūzų augintojai turi rimtus konkurencinius svertus – artumą ir gerai išvystytą logistiką. Pasak ministro, Brazilija negali konkuruoti su JAV sukurta materialine-technine baze, kai net geležinkeliai jungia šalies kukurūzų plantacijas  su Meksika. Vienok jis pripažino, kad Brazilija turi vieną pranašumą – palankios klimatinės sąlygos leidžia per metus išauginti du derlius.

 

JAV fermeriai ir prekybinės grupės sako, kad nutraukus Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutartį padidėtų grūdų importo tarifai ir tai nebūtų naudinga amerikiečiams.

 

Kazimieras Šatas

 

SKAITYKITE

 

TOP-10 agrarinių stereotipų

 

JAV fermeriai lenkia Indijos fermerius savižudybių skaičiumi

 

Didžiosios Britanijos fermeriai atsisako tradicinės žemdirbystės

 

10 įdomių faktų apie Izraelio žemės ūkį

 

Krizė Brazilijoje ir globalinė trąšų rinka

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai