2020-01-19, sekmadienis, 23:40.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:28, leidžiasi 16:28, dienos ilgumas 8:i.

Kanapės padeda greičiausiai rekultivuoti nualintą žemę

2018-01-16, paskelbė agroexpresas .lt
Kanapės   padeda greičiausiai rekultivuoti nualintą žemę

Lenkijoje atliktas eksperimentas, kurio metu bandyta rekultivuoti „nugyventas“ šachtininkų kaimelių žemes, paverčiant jas vėl derlingomis ir tinkamomis auginti įvairias kultūras.  

 

2017 metų balandžio mėnesį Brauno akmens anglių kasyklos „Konin“ 26 ha gamybinėje aikštelėje pradėtas vykdyti kanapių projektas „Ecomumpon“.  Šiame plote buvo pasodintos nekomercinės, t.y. narkotinių medžiagų neturinčios, kanapės.  

 

Eksperimentinis plotas pradžioje buvo panašus į Mėnulio paviršių. Šiandien auginamų kanapių ir Poznanės natūralių pluoštų ir vaistinių augalų instituto selekcijos specialistų dėka buvusios gamybinės aikštelės dirvožemyje veisiasi mikroorganizmai, auga grybai ir gaunamas humusas. Prieglobstį čia rado ir pirmieji laukiniai  gyvūnai.

 

– Mums pavyko įrodyti, kad kanapės gali pagreitinti dirvožemio rekultivaciją buvusiose pramoninėse teritorijose, – sako profesorius Jerzy Mankowski.

 

Veikiausiai šiandien tai yra išties pats greičiausias būdas atgaivinti pramonės nualintam dirvožemiui. Po tokios reanimacijos  į dirvožemį vėl galima sodinti medžius, paversti kažkada nualintus plotus tinkamais žmonių poilsiui.

 

Lenkijoje priskaičiuojama apie 70 tūkst. ha nualintos žemės šalia karjerų. Tačiau tokios žemės ne ką mažiau yra ir kitose valstybėse.

 

– Mūsų sukurtas žemės regeneracijos metodas leis kur kas greičiau buvusiose pramoninėse teritorijose atkurti žemės produktyvumą ir pradėti joje žemės ūkio veiklą, – kalba profesorius Jerzy Mankowski.

 

Poznanės institutas ketina savo paslaugas pasiūlyti ES šalims, ypač toms, kuriose intensyviai kultivuojama anglies kasyba. Be Lenkijos tai būtų Vokietija, Čekija, Slovakija, Vengrija, Rumunija, Slovėnija.  

 

Narkotinių medžiagų neturinčios kanapės atsparios nepalankioms augimo sąlygoms. Jos gali pasiekti 5 metrų aukštį, todėl gaunamas didelis kiekis biomasės, kurią kaip ekologiškas trąšas galima į tą pačią žemę ir užkasti. Kanapių stiebai lengvai suyra, tad iš jų gaunamas geros kokybės, skatinantis mikroorganizmų veisimąsį humusas. Be to kanapės turi stiprią šaknų sistemą, kuri dirvožemyje sukuria kanalus, per kuriuos prasiskverbia maistingosios medžiagos, vanduo ir deguonis.

 

dobrewiadomosci.net.pl  

Contact form

Šios dienos vardadieniai