2019-12-08, sekmadienis, 05:24.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:28, leidžiasi 15:51, dienos ilgumas 7:23.

JAV fermeriai lenkia Indijos fermerius savižudybių skaičiumi

2017-08-18, paskelbė agroexpresas .lt
 JAV fermeriai lenkia Indijos fermerius savižudybių skaičiumi

Veikiausiai ne kartą teko girdėti apie Indijos fermerių savižudybes. Bet jūs nustebsite sužinoję, kad skaičiuojant procentais daugiausia fermerių nusižudo ne šioje šalyje, o JAV. Paskutiniais duomenimis 100000 žmonių čia teko 84,5 fermerių savižudybių. Indijoje tokiam pat kiekiui gyventojų – 7 fermerių savižudybės, t.y. dvylika kartų mažiau. Jeigu bandytume analizuoti konkrečius skaičius, tai matytume, kad kasmet Indijoje nusižudo fermerių daugiau – 14000, o JAV – 206 (2012 metų duomenys).

 

Kita vertus, Indijoje priskaičiuojama 200 mln. fermerių, o JAV – tik 244000. BBC teigimu, Indijoje fermerių savižudybės nesiekia šalies savižudybių vidurkio, kur 100000 gyventojų tenka 15 nusižudymų. Daugiausia savižudybių Indijoje tarp jaunų žmonių, kai jie sukuria šeimas. Tuo tarpu fermerių savižudybės JAV pirmauja tarp visų likusių profesinių grupių. Antrą ir trečią vietas čia užima statybininkai (100000 gyventojų tenka 53,3 savižudybės) ir montavimo specialistai (100000 gyventojų tenka 47,9 savižudybės).

 

Nėra jokių oficialių paaiškinimų, kodėl JAV daugiausia nusižudo fermeriai. Veikiausiai tai gali lemti ekonominiai ir socialiniai-psichologiniai veiksniai. Fermeriai lyginant su kitomis profesijomis lieka neapginti nuo žlugdančio klimato kaitos poveikio derliui bei nuolatinių nestabilių pajamų. Todėl jie tampa priklausomi nuo bankų kreditų. Iš vienos pusės bankų kreditai užtikrina ūkiui normalų funkcionavimą, iš kitos – ant fermerio pečių užkrauna įtampą. Fermeriai bijo prarasti ūkį, kur gyvena ir dirba jų šeimos ir kur darbo rezultatai perduodami iš kartos į kartą.

 

Fermeriai turi mažiau galimybių kalbėti apie asmenines problemas nei kitų profesijų žmonės: jie turi mažiau kolegų ir mažiau psichiatrų, į kuriuos galėtų kreiptis, be to ir patys vengia atvirų pokalbių su kitais fermeriais, nes tai vertina kaip vyriškumo stoką. Pagaliau ir dar vienas įdomus faktas: bendras savižudybių skaičius 100000 gyventojų Indijoje mažesnis nei JAV – atitinkamai 15 ir 20,3. Globaliu požiūriu tai normalus reiškinys, nes turtingos ir išsivysčiusios visuomenės turi mažesnį laimės rodiklį ir yra labiau linkusios į savižudybes nei  besivystančių šalių.

 

Kazimieras Šatas

Contact form

Šios dienos vardadieniai