2020-03-30, pirmadienis, 10:47.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 06:53, leidžiasi 19:50, dienos ilgumas 12:57.

Izraelio mokslininkai bando išvesti pomidorų rūšį, kuri išaugintų derlių beveik be vandens

2017-12-03, paskelbė agroexpresas .lt
Izraelio mokslininkai bando išvesti pomidorų rūšį, kuri išaugintų derlių beveik be vandens

Eksperimentiniame Izraelio ūkyje bandoma išauginti skanius, sultingus, duodančius gerą derlių pomidorus, kuriems reikia 90% mažiau vandens nei įprastinėms rūšims. Mažėjant gėlo vandens atsargoms pasaulyje, o ypač sausringose vietose, tokia pomidorų rūšis neabejotinai turėtų didelę paklausą.

 

Eksperimentiniame ūkyje auginama 40 tūkstančių 200 rūšių pomidorų krūmų. Kai kurioms jų rūšims gyvenimas čia išties nesaldus: krūmai buvo laistomi tik pirmas tris sezono savaites, o paskui negavo nė lašo vandens iki pat karštos ir sausos vasaros pabaigos.  

 

Sata Meath Kosh, eksperimentinio ūkio agronomas, sako, kad norint sulaukti gausaus ir geros kokybės pomidorų derliaus reikia reguliariai ir dosniai juos laistyti. Tačiau ūkio administraciją čia domina kitkas: ar galima kokybiškus pomidorus išauginti apribojant laistymą.

 

Išvesti sausrai atsparius pomidorus Izraelio mokslininkai užsibrėžė todėl, kad jų projektą finansuoja ES. Specialistai nutarė nesiremti genų inžinerija, o pabandyti maksimaliai išnaudoti gamtos resursus.  

 

Daniel Zamir, dar vienas eksperimentinio ūkio agronomas, aiškina, kad mokslininkai šiame ūkyje tiria natūralią biologinę įvairovę, atrenka „reikalingo elgesio“  pomidorų rūšis, o po to kryžminimo būdu bandoma išvesti pageidaujamą pomidorų rūšį. Uždavinys – gauti įprastus mums pomidorus, kurie iš gamtos selekcijos keliu paimtų ir kažką naujo bei naudingo. Eksperimentinio ūkio laboratorijoje kasmet  testuojama apie 700 pomidorų rūšių. Iš pačių sėkmingiausių ruošiamos sėklos. Per visą gyvavimo laiką eksperimentinio ūkio saugyklose sukaupta 12 tūkst. rūšių sėklų. Mokslininkai čia tiria pomidorų DNK, bandydami nustatyti ne tik gamtos užprogramuotą atsparumą nepalankioms oro sąlygoms, bet  ir kenkėjų invazijai. Patys atspariausi, kaip jau sakyta, kryžminami su kitomis pomidorų rūšimis. Deja, selekcinis darbas ilgas ir sudėtingas.  Todėl rezultatų reikės dar palaukti.

 

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai