2019-12-08, sekmadienis, 05:46.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 08:28, leidžiasi 15:51, dienos ilgumas 7:23.

Didžiosios Britanijos fermeriai atsisako tradicinės žemdirbystės

2017-08-18, paskelbė agroexpresas .lt
Didžiosios Britanijos fermeriai atsisako tradicinės žemdirbystės

Didžiosios Britanijos fermeris Robas Pickering šį pavasarį devynis hektarus potvynių riziką turinčią žemę Linkolnšyro grafystėje planuoja apsodinti Afrikos miskantais, arba dar kitaip vadinama dramblio žole. Miskantai greitai auga, todėl fermeris planuoja juos parduoti kaip biokurą Drax elektrinei ir uždirbti tiek, kiek pasaulinėmis kainomis gautų už kviečius. Robas Pickering yra vienas iš kaimo revoliucionierių, t.y. tų žmonių, kurie dėl klimato kaitos, mažų užaugintos produkcijos kainų, naujų technologijų bei besikeičiančio vartotojų skonio žemės ūkiui skiria naują vaidmenį – auginti produktus, kurie reikalingi elektros ar dažų gamybai. 

 

Esekse, rytų Anglijos grafystėje, Davidas Eagle augina druskai atsparų dygliuotąjį šaltalankį, kuris auga Sibire ir Šiaurės Europoje. Jo oranžinės uogos naudojamos maisto produktų ir gėrimų gamybai. Tačiau daugiausia šias uogas perka kosmetikos ir farmacijos pramonė. Davidas Eagle įsitikinęs, kad šalia jo esančios pakrantės ateityje negalės apginti nuo didelių audrų ir jūros lygio kilimo. Todėl tradicinių kultūrų auginimą reikės keisti naujomis.

 

Rytų Anglijoje fermeriai augina vaistines agurkles, kanapes, linus dėl juose esančio aliejaus. Narcizai auginami vaistų gamybai, levandos – kosmetikos pramonei. Vis daugiau čia auginama apynių, nes pasaulyje, ypač JAV,  plečiasi mini alaus daryklų bumas. Buvusiose ganyklose dygsta laukinių gėlių ūkiai, kuriuos Europos Sąjunga subsidijuoja.

 

Dorseto fermeriai orientuojasi į farmacijos rinką ir augina aguonas bei kanapes. Tačiau farmacijos rinka yra maža, griežtai kontroliuojama ir ribota. Prieš trejus metus apimti pakilimo visi augino raktažoles. Bet rinką okupavo kinai ir tuo viskas pasibaigė. Vis šiltėjančios žiemos skatina plėsti egzotiškų vaisių ir daržovių auginimą. Didžiosios Britanijos pramoninkai yra įsitikinę, kad artėja auginimo bumas tų augalų, kurių cukrus bus naudojamas plastiko ir pakuočių gamybai.  Kol kas daugiausia plastmasei gaminti naudojamas etanolis gaunamas iš kviečių. Pramoninėms reikmėms vis dažniau sėjami daug eruko rūgšties turintys rapsai, Buglossoides arvensis, iš kurių sėklų gaunamas aliejus. Pastarieji žemės ūkio produktai naudojami naftos priedų, polimerų ir odos priežiūros priemonių gaminimui. Stafordšyro įmonė Statfold (http://www.statfold-oils.co.uk/) paskaičiavo, kad pasaulyje per metus iš kanapių pagaminama tik 200 tonų aliejaus. Iš jų 150 tonų tiekia Statfold. Statfold įmonės atstovai teigia, kad maži kanapių aliejaus kiekiai neleidžia didesniais tempais vystyti verslo. Dauguma vyresnio amžiaus fermerių dėmesį kreipia į energetinius augalus, nes jie reikalauja mažiau fizinio darbo ir išlaiko stabilias kainas. 350 Didžiosios Britanijos fermerių 5000 ha plote augina miskantus – biomasės šaltinį elektrinėms. Kažkada britų kraštovaizdis pasižymėjo mišraus ūkininkavimo formomis. Šiandien jau to nėra. Pienininkystės ūkiai nyksta. Pievos virsta miskakantų plantacijomis. Kasmet miskantų padidėja 1000 ha. Didžiojoje Britanijoje šiai kultūrai auginti tinka apie 350000 ha žemės.  2014-2015 metais miskantų, gluosnių ir tuopų pasėlių šalyje padaugėjo 50%. Dabar jie užima 120000 ha, arba 3% ariamos žemės. Jeigu Didžioji Britanija sieks savo tikslo 2020 metais 15% energijos gauti iš atsinaujinančių šaltinių, tai miskantų, gluosnių ir tuopų plotai turės dar labiau didėti. Šiemet tūkstančiai hektarų buvo užsėti kviečiais, kurie pagal sutartis nukeliaus į bioetanolio gamyklą Hull. Gamykla pagamina per metus 420 milijonų litrų kuro iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tad sunaudoja milijonus tonų kviečių. Dalis fermerių savo žemę apsodino Kalėdinėmis eglutėmis. Skaičiuojama, kad jos užima 5-7 tūkst. ha plotą.

 

Kazimieras Šatas

 

Contact form

Šios dienos vardadieniai