2020-08-07, penktadienis, 17:42.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 05:41, leidžiasi 21:05, dienos ilgumas 15:23.

Ateities agrarinės profesijos

2018-01-20, paskelbė agroexpresas .lt
Ateities agrarinės profesijos

Futurologai prognozuoja, kad po 10-20 metų tradicinis žemės ūkis iš esmės pasikeis ir atsiras poreikis naujoms agrarinėms profesijoms. Jų nuomone, šiandien agrosektoriuje vykstančius procesus galima palyginti su XX a. pirmos pusės žemės ūkio technikos proveržiu.  Naujų technologijų atsiradimas skatins atsirasti ir naujas profesijas. Vienos jų apjungs jau turimus įgūdžius su naujais įpročiais, kitos jų bus visiškai naujos ir neturinčios pasaulyje analogų. Taigi kokių naujų profesijų ateities žemės ūkis sulauks?

 

Miesto fermeris

 

Žemės ūkis atėjo į didelius miestus.  Daržininkystės projektai ant pastatų stogų ar taip vadinami vertikalūs ūkiai šiandien jau nieko nestebina. Manoma, kad jau po penkiolikos metų profesijų sąraše įsitvirtins miesto fermeris, kuris įvairias kultūras augins mieste – ant pastatų stogų, pačiuose pastatuose, požemiuose ir kitose miesto erdvėse.  

 

Agronomas genetikas

 

Nepaisant pasaulio nepasitenkinimo,  genetiškai modifikuoti produktai vis labiau populiarėja. Todėl ateityje prisireiks agronomų, kurie specializuosis augalų genų inžinerijoje. Jie biotechnologijų pasiekimus taikys praktikoje, adaptuodami kultūras prie vietinių gamtinių sąlygų. Kitaip sakant, jie dirbs tam, kad didėtų kultūrų derlingumas, gerėtų jų skonis ir ilgėtų saugojimo terminai.

 

Bio-įsilaužėlis

 

Vienas žymiausių futurologų Thomas Frey teigia, kad per artimiausius trisdešimt metų atsiras bio-įsilaužėliai, kurie sugebės įsilaužti į kompiuterines sistemas ir nuskaityti kultūrų genetinius kodus. Jų paslaugomis naudosis nesąžiningos konkurencijos šalininkai. Tarkim, kompanija A investuos dideles pinigų sumas į kultūrų genų inžineriją ir pasieks, kad auginamos kultūros neturėtų kenksmingų medžiagų ir antioksidantų dėka kuo ilgiau išliktų negendančios. Tuo tarpu konkurentai nusamdo bio-įsilaužėlius, kurie sukuria genetinį kodą, galintį pagreitinti kultūrų gedimą. Bereikia tik tą kodą „įskiepyti“ egzistuojančiai sistemai. Dėl to kompanija A patirs didžiulius nuostolius, liks nuskriausti ir vartotojai.

 

Dronų operatoriai

 

Daugelyje pasaulio šalių jau šiandiens dronai aktyviai naudojami žemės ūkio kultūrų kontrolei užtikrinti. Per artimiausius dešimt metų stambiose agrarinėse kompanijose įsikurs skyriai, kurie bus atsakingi už palydovinę ir aerodinaminę žvalgybą. Tokiuose skyriuose dirbs dronų eskadriles kontroliuojantys  operatoriai ir technologinių procesų pagerinimui kuriantys rekomendacijas analitikai. Protinga žemės ūkio technika pasieks tokį lygį, kad net patyręs traktorininkas  bus priverstas sėti, laistyti ir nuimti derlių pasitelkdamas į pagalbą kompiuterį.

 

Agro inžinierius

 

Kasmet žemės ūkio technika tampa vis sudėtingesnė. Protingo traktoriaus ar kombaino remontui nebepakanka įprastų mechaniko žinių. Net jau šiandien reikia nusimanyti mikroelektronikoje, programavime ir tinklinėse technologijose. Todėl per artimiausią dešimtmetį atsiras agro inžinieriaus profesija. Šios profesijos atstovai aptarnaus ir derins protingas mašinas, įtrauks jas į intelektualinius klasterius.

 

Zootechnikas

 

Kad būtų užtikrintas galvijų produktyvumas, reikia tam  sukurti idealias sąlygas, kitaip sakant, pasirūpinti mikroklimatu, subalansuoti racioną ir laiku atlikti ligų profilaktiką. Zootechnikas negalės išsiversti be biologijos, veterinarijos, dietologo žinių bei techninių įgūdžių.  Šis specialistas bus atsakingas už klimatinių ir autonominių šėrimo sistemų sureguliavimą, veterinarinių įrengimų eksploataciją, galvijų sekimą duotuoju laiku, efektyvių šėrimo metodų pritaikymą.

 

Žemės ūkio ekologas

 

Da Vinčio institutas mano, kad žemės ūkio vystymasis artimiausiais dešimtmečiais bus glaudžiai susijęs su ekologija. Ir tai suprantama – juk žemės ūkiui tinkamų plotų vis mažėja. Žemės ūkio ekologai privalės pasirūpinti gamtos resursų išsaugojimu, t.y. jie rūpinsis atliekų utilizavimu, dirvožemio atstatymu, ekologišku ūkininkavimu. Šie spacialistai privalės tiksliai žinoti, kokius metodus taikyti, kad derlius būtų tikrai ekologiškas ir atitiktų pirkėjų pageidavimus.

 

Agro kibernetikas

 

Šiandies ištisa armija programuotojų dirba gamyklų automatizacijos srityje. Netrukus tokie specialistai pradės dirbti ir žemės ūkyje. Programuotojai vadovaus protingoms fermoms, diegs naujas technologijas. Netolimoje ateityje gali atsirasti ištisos kompanijos, kurios siūlys fermeriams įsijungti į vieningą skaitmeninę sistemą.

 

Laikas parodys, ar futurologų prognozės išsipildys.Tačiau aišku viena – technologinis žemės ūkio šuolis neišvengiamas. Žemės ūkis pasikeis neatpažįstamai. Lieka tik šiek tiek palaukti.

 

agroinfo.kz

Contact form

Šios dienos vardadieniai