2020-06-02, antradienis, 10:22.     Šiandien Lietuvoje saulė teka 04:47, leidžiasi 21:44, dienos ilgumas 16:56.

Aptarti pieno sektoriaus iššūkiai

2020-04-10, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Aptarti pieno sektoriaus iššūkiai

Ketvirtadienį žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu ir pieno sektoriaus atstovais aptarė pieno sektoriaus iššūkius, susijusius su COVID-19 viruso sukeltomis pasekmėmis.

 

Anot Premjero, šiuo visai Lietuvai įtemptu laiku būtina kartu ieškoti sprendimų.

 

„Turime nestandartinę situaciją, tad privalome rasti sprendimus, kad ir laikinus, bet tinkančius visiems. Šiuo sunkiu metu pramonės skatinimas, darbo vietų išsaugojimas yra prioritetas“, - kalbėjo Premjeras S. Skvernelis.

 

Pokalbyje dalyvavę pieno sektoriaus atstovai neslėpė nerimo dėl pieno sektoriaus ateities. Pieno gamintojai pabrėžė, kad mažėjant pieno supirkimo kainai gresia pieno ūkių mažėjimas, o perdirbėjai nerimauja dėl pagrindinėse rinkose sumažėjusios paklausos kritusio eksporto. Dalis rinkų, pavyzdžiui, Italija, JAV, visiškai užvėrė duris.

 

„Situacija pieno sektoriuje visada buvo kupina iššūkių, o pandemijos akivaizdoje ji tampa grėsminga. Visų mūsų tikslas bendras – rasti sprendimus šioje situacijoje, kad pieno sektorius išliktų ir būtų konkurencingas pandemijai pasibaigus“, - teigia žemės ūkio ministras, apie pieno sektoriui ir kitoms žemės ūkio šakoms kylančias problemas nuolat diskutuojantis ne tik su šalies žemdirbiais, bet ir su kitų ES valstybių ministrais, nes iššūkiai, su kuriais susiduria kitos valstybės, anot jo, tikrai panašūs.

 

Dar kovo 25 d. ministras įspėjo Europos Komisiją pasiruošti reaguoti į esamus ir galimus žemės ūkio rinkos sutrikimus. Prieš savaitę jis oficialiu raštu kreipėsi į EK, kad būtų aktyvuota viena iš žemės ūkio rinkos apsaugos priemonių, t.y. privatus lieso pieno miltelių, sviesto, įvairių sūrių saugojimas bei atitinkama priemonė būtų sukurta paukštienos sektoriui.

 

„Vakar vakare iš Europos komisaro gavau atsakymą dėl tam tikrų Kaimo plėtros programos palengvinimų, bet šiuo metu svarbesnis klausimas dėl privataus saugojimo. Tad šiandien ryte susiskambinau su komisaru Janušu Vojciechovskiu ir dar kartą paraginau neatidėliotinai imtis visų reikiamų priemonių problemoms spręsti“, - Ministrą Pirmininką informavo žemės ūkio ministras A. Palionis.

 

Komisaras sutiko su ministro nuomone, kad privatus saugojimas yra pigesnė ir efektyvesnė priemonė nei intervenciniai pirkimai, ir šį argumentą pažadėjo perduoti savo kolegoms, su kuriais iki kitos savaitės trečiadienio išnagrinės įvairias pagalbos Lietuvai ir kitoms šalims narėms galimybes.

 

Pokalbyje su Premjeru ir pieno sektoriaus atstovais ministras pabrėžė ir mažinamų pieno supirkimo kainų problemą.

 

„Kasdien mano telefonas netyla, o elektroninio pašto dėžutė pilna pranešimų apie perdirbėjų veiksmus mažinant pieno supirkimo kainas. Nemanau, kad sąžininga spręsti pandemijos sukeltas problemas žemdirbių sąskaita, juk mūsų šalies žemdirbiai ir taip gauna vienas mažiausių pieno supirkimo kainų viso Europos Sąjungoje. Šiandien turime būti itin vieningi“, - pabrėžė žemės ūkio ministras.

 

Susitikime buvo pasidalyta įvairiais siūlymais ir būdais, kaip būtų galima švelninti krizės padarinius.

 

Visus pieno sektoriaus atstovų siūlomus krizės švelninimo būdus (pvz, įšaldyti pieno supirkimo kainas, kompensuoti prarastas pajamas ir kt.) Žemės ūkio ministerija apibendrins ir pateiks svarstyti Vyriausybei. Tiesa, daliai išsakytų sprendimo būdų reikia EK pritarimo, todėl  ir toliau bus aktyviai kalbama su komisaru dėl priemonių žemės ūkiui padėti.

 

Žemės ūkio ministras A. Palionis sakė, kad mūsų gamintojams ir ūkininkams taip pat galime padėti mes visi – pirkdami vietos produkciją. Jis  dar sykį pakvietė pirkėjus rinktis lietuvišką prekę. Anot ministro, toks žingsnis leistų gamintojams ir perdirbėjams išlaikyti gamybinius pajėgumus bei išsaugoti darbo vietas. Jis taip pat paprašė prekybininkų parduotuvių lentynas dar daugiau užpildyti  lietuviškomis prekėmis ir tokiu būdu padėti Lietuvos pramonei ir gamintojams.

 

                                                                                                                                                            ŽŪM informacija

Contact form

Šios dienos vardadieniai